logo

Dlaczego Gothic, Typescript i React?

 

Dlaczego Gothic?

Gothic 2 Noc Kruka to gra wydana 20 lat temu, która nadal jest w sercach wielu fanów. Świadczy o tym aktywność na YouTube, w strefie modderskiej oraz oficjalny Gothic Remake. Powstało do niej wiele narzędzi modderskich, takich jak Union - architektura pozwalająca budować wtyczki oparte na oryginalnych metodach silnika. Dzięki Unionowi nie ma żadnych ograniczeń, co daje możliwość modyfikacji gry w taki sam sposób jak Pirania Bytes.

 

Dlaczego technologie webowe?

Odpowiedź jest prosta: pracy w gamedevie jest bardzo mało, a stawki są mało atrakcyjne w porównaniu do web developmentu. Gdy zaczynałem, dostałem od kolegi z zawodu radę: "ucz się web developmentu, a gamedev traktuj jako ciekawe hobby". Uważam, że to dobra strategia.

 

To po co mi ten Gothic? Czy nie lepiej od razu robić strony?

Dzisiaj nawet na stanowisku juniora dobrze być "początkującym fullstackiem", czyli opanować w rozsądnym stopniu zarówno technologie frontendowe, jak i backendowe. Oznacza to, że nauki jest po prostu bardzo dużo. Osobiście lubię określać to słowami "swoje dupogodziny trzeba wyrobić". Moim zdaniem nie da się zostać dobrym programistą, ucząc się materiału z zaciśniętymi zębami, myśląc tylko o potężnych stawkach. Trzeba to po prostu lubić, złapać zapał i wytrwać setki godzin przed komputerem.

 

Często pierwsze zadania w świecie webu są nudne i mało widowiskowe, a próg wejścia jest dość duży. Gothic Together zaplanowałem tak, abyś szybciej mógł uzyskać widowiskowe efekty. Polubić programowanie w grze, którą pokochały tysiące graczy, a potem przejść do czystego web developmentu.

 

Czy nie zmarnuję czasu robiąc na GT, skoro to nie prawdziwy web dev?

Platformę zaplanowałem tak, abyś ucząc się, zdobywał doświadczenie przydatne w pracy zawodowej. Poza warstwą Gothica, używasz języka i technologii dostępnych na rynku pracy. Oczywiście, jeżeli programowanie już teraz Cię pasjonuje i robienie stron sprawia Ci ogromną radość, to raczej nie potrzebujesz dodatkowej motywacji. Sam zaczynałem swoją przygodę od SAMP (GTA San Andreas MP) i z perspektywy czasu uważam, że dużo mi to pomogło. Pozwoliło mi zakochać się w kodowaniu i wybierać zabawę z edytorem ponad graniem w gry czy oglądaniem seriali. To nie znaczy, że każdą minutę spędzam na programowaniu, ale często mam tak, że nie mogę się doczekać aż coś skończę, albo nie mogę usnąć przed dokończeniem czegoś, co mnie wciągnęło. Moja droga to nic na siłę – jeżeli coś Cię fascynuje, to jest dużo łatwiej spędzać nad tym setki godzin, prawda?

 

Dlaczego TypeScript?


TypeScript to dziś must-have w programowaniu frontend. Oczywiście nadal są oferty pracy z samym JavaScriptem, ale TS wygrywa tę wojnę o market share. Dlaczego? TS jest po prostu bardzo dobrze przemyślany w porównaniu z JS, który miał swoje problemy. Próg wejścia jest też niższy – w TS kompilator poprowadzi Cię za rękę w wielu momentach, IntelliSense podpowie metody, argumenty, a reguły TS pozwolą Ci trzymać się pewnych zasad dobrej jakości kodu. Generalnie praca w TS jest po prostu przyjemniejsza.

 

Dlaczego React?


React to dziś najpopularniejsza biblioteka do budowania frontendu. Można ją zastosować w wielu miejscach: domyślnie oczywiście w web developmencie, ale też budując aplikacje desktopowe oparte o Electron, a nawet aplikacje mobilne używając React Native. Opanowując więc TypeScript + React, masz już dostęp do ogromnych możliwości.