logo

Visual Studio i GIT

 

Visual Studio Code

Zaczynamy od zainstalowania edytora tekstu, którego będziemy używać w projekcie. W tym kursie polecam Visual Studio Code. Jest to naprawdę mocna pozycja z tysiącami wtyczek ułatwiających pracę. Zainstaluj go i pobaw się nim przez chwilę. Możesz zerknąć na krótki poradnik poniżej.

 

 

System kontroli wersji GIT

Każdy programista używa tego narzędzia, więc opanowanie go jest obowiązkowe. Istnieje wiele aplikacji, które pomagają w jego opanowaniu. Sam polecam GitHub Desktop, jest prosty i czytelny, dzięki czemu łatwiej zorientujesz się, co się dzieje. Zerknij na poniższe materiały, aby opanować wiedzę dotyczącą systemu GIT, którego możesz używać z konsoli lub z innych aplikacji z graficznym interfejsem użytkownika.

 

 

 

Ostrożnie z konsolą

Zdecydowanie polecam używać GUI. Największy problem z używaniem konsoli jest taki, że początkujące osoby nie sprawdzają dokładnie diffa przed wysłaniem, przez co często wrzucają do kodu zbędne elementy, takie jak console.logi lub komentarze. Pamiętaj, dobry nawyk to ponowne sprawdzenie całego diffa przed pushem. Na początku masz naprawdę dużo nauki, a podstawy Gita to tak naprawdę kilka komend i funkcji, które dużo łatwiej opanujesz z poziomu aplikacji.

 

Zadanie

Twoje zadanie polega na stworzeniu publicznego repozytorium, w którym stworzysz 3 branche: master, feature-a, feature-b. Najpierw dodaj przykładowy plik do brancha master, potem z brancha master stwórz dwa branche: "feature-a" i "feature-b". W pierwszym branchu zmodyfikuj fragment pliku i otwórz Pull Request do mastera. Następnie zmodyfikuj plik z brancha "feature-b". Przy próbie Pull Requestu do mastera powinien pojawić się konflikt, który następnie rozwiąż.