Przygotowania do pracy na Windowsie
Czy kodowanie na Windowsie to zło?
Gdy zaczynałem, w grę wchodził tak naprawdę tylko Linux oraz macOS. Windows był wtedy stanowczo odradzany, wiele bibliotek i technologii po prostu na nim nie działało. Nadal bywają z tym problemy, aczkolwiek w dzisiejszych czasach, moim zdaniem, każdy system operacyjny jest dobry, aby zacząć. Lepiej mieć narzędzia programistyczne pod ręką niż bawić się w restartowanie komputera i odpalanie innej instalacji.
Gdzie trzymać skrypty?
Na start potrzebny Ci będzie zwykły folder z projektami, proszę, nie umieszczaj go na pulpicie. Zrób go np. na dysku C, aby ścieżka do niego była prosta (i bez spacji!), typu C:\projects\my-awesome-project
. W kolejnym kroku zainstalujesz system kontroli wersji GIT, który jest niezbędny w życiu każdego programisty.
Konsola
Na pewno zdarzyło Ci się korzystać z konsoli. Na początku Twojej przygody staraj się jej używać jak najmniej, większość operacji możesz zrobić np. z edytora tekstu. Aby uruchomić nasz Gothicowy gamemode, będziesz jej jednak potrzebować. Możesz używać standardowego Windows PowerShell, natomiast istnieje kilka przyjemniejszych konsol dostępnych dla Windowsa. Godna polecenia konsola to np. Tabby, do tego wiele osób przy pracy na Windowsie używa Cygwin. Jest to narzędzie, które zapewnia funkcjonalność podobną do dystrybucji Linux na Windows. Możemy używać konsoli w podobny sposób jak na Linuxie czy macOS. Moim zdaniem jest to nieco przyjemniejsze, natomiast zdecydowanie nie wymagane, aby zacząć. Sprawdź powyższe linki, odpal konsolę, pobaw się chwilę, wykonując proste operacje typu cd
, ls
, stwórz folder i wybierz, w jakiej konsoli chcesz pracować.
Git Bash
Osobiście nie polecam używania GITa (o którym przeczytasz wkrótce) z konsoli, natomiast instalator GIT dla Windowsa https://git-scm.com/, dodaje bardzo przyjemną konsole Git Bash. Jest to kwestia preferencji, aczkolwiek osobiście uważam, że to duży lepszy shell niż domyślnie zainstalowane w Windowsie.
Przeglądarka
Nie ma to dziś dużego znaczenia, większość opcji developerskich (dostępnych pod F12) jest równie dobra we wszystkich znanych przeglądarkach. Możesz używać śmiało tej samej, z której korzystasz na co dzień. W kursie używać będę Google Chrome.
Trello
Warto, abyś wiedział, co to "Trello board" i znał podstawy kanbana. Jest to dobrze opisane tutaj, aczkolwiek jedyne, co musisz wiedzieć, to że jest to tablica z zadaniami do wykonania. Osobiście, gdy pracuję sam, najbardziej lubię zestaw kolumn:
1. Ideas - moje pomysły i losowe notatki
2. Ready - gotowe do realizacji zadania
3. In Progress - zadania w trakcie realizacji
4. Done - zadania zakończone
Dobrze byłoby, abyś wyrobił sobie dobry nawyk używania Trello, zapisywania pomysłów i np. materiałów do przerobienia. Może teraz wydaje się to opcjonalne, ale z podobnego systemu korzysta praktycznie każdy zespół programistów, więc warto się z tym oswajać.